Ўзбекистонда айрим компанияларга тўлов тизимларига уланиш мажбурий бўлади
Бу аҳолига хизмат кўрсатувчи буджет ташкилотлари, газ ва нефть сотувчи ҳамда мулкни ижарага берувчи юридик шахсларга нисбатан татбиқ этилади.
Ўзбекистонда буджет ташкилотлари ва бир қатор компанияларга онлайн тўлов хизматларига уланиш мажбурий бўлади. Бу ҳақда Стратегик ислоҳотлар агентлиги матбоут хизмати хабар берди.
26 февраль куни ҳукумат томонидан тўлов тизимлари хизматларидан фойдаланишни кенгайтиришга қаратилган тегишли қарор қабул қилинди. Ҳужжат президентнинг 2024 йилнинг март ойидаги қарори билан тасдиқланган стратегик йўналишлардаги ислоҳотларни ижросини таъминлашга қаратилган. Унинг доирасида агентлик ва Иқтисодиёт ва молия вазирлиги томонидан таклифлар ишлаб чиқилди.
2025 йилнинг 1 июлидан аҳолига хизмат кўрсатувчи буджет ташкилотлари, газ ва нефть маҳсулотларини сотувчи ҳамда мулкни ижарага берувчи юридик шахслар мажбурий тартибда электрон тўлов тизимларига уланишлари ва тўловларни улар орқали амалга ошириш имкониятини яратишлари керак бўлади.
Онлайн тўлов тизимлари орқали тўловларни қабул қилишдан бош тортганлик учун жавобгарлик белгиланади. Бу ҳисоб-китоб терминаллари орқали тўловларни рад этишга тенглаштирилади.
Шунингдек, агентлик 1 июлгача ҳукуматнинг иқтисодий блоки ва Марказий банк билан 2030 йилгача электрон тўловлар улушини оширишга қаратилган комплекс чора-тадбирлар режасини ишлаб чиқади.