Chiqindidan qarzdor iste’molchilar elektr energiyasidan uzilmaydi
Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi ishga tushirgan “Toza Makon-billing” dasturiy kompleksi sababli profilaktik ishlar olib borilishini ma’lum qilgan. Vaqtinchalik texnik uzilishlar bo‘lishi ijtimoiy tarmoqlarda “chiqindidan qarzi borlar elektr energiyasidan tо‘liq uzilishi” tarzida asossiz tarqatilgan.
Ijtimoiy tarmoqlarda 1-noyabrdan chiqindidan qarzi borlar tо‘liq elektrdan uzilishi haqida xabarlar tarqaldi. “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ mazkur xabar yuzasidan rasmoiy munosabat bildirdi.
Ma’lum bо‘lishicha, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi tomonidan chiqindi tashish va olib ketish xizmatida foydalanuvchilarga qulaylik yaratish maqsadida yangi “Toza Makon-billing” dasturiy kompleksi ishga tushirilishi munosabati bilan 2024-yil 31-oktabr soat 23:50dan 5-noyabr soat 23:50 gacha profilaktik ishlar olib borilishini ma’lum qilgan.
Shuningdek, agentlik tomonidan mazkur vaqt oralig‘ida chiqindi xizmati uchun barcha turdagi to‘lovlarni amalga oshirishda hamda shaxsiy hisob raqamdagi mavjud ma’lumotlarni olish, abonent to‘g‘risidagi ma’lumotlarni o‘zgartirish, qo‘shish va o‘chirishda vaqtinchalik texnik uzilishlar bo‘lishini haqida xabar bergan.
Mazkur xabar ijtimoiy tarmoqlarda notо‘g‘ri talqin qilinishi natijasida kо‘pgina manbalarda chiqindi xizmatidan qarzi bor fuqarolar elektr energiyasidan ham uzilishi haqida ma’lumotlar tarqalgan.
“Ayni paytda «Hududiy elektr tarmoqlari» AJ tomonidan isteʼmolchining chiqindi boʼyicha qarzdorlik boʼyicha ogohlantirilgandan keyin toʼlov qilmagan shaxslarning elektr uchun toʼlovlarini qabul qilishni vaqtinchalik cheklash amaliyoti joriy etilishi amaliyoti bо‘yicha texnik ishlar olib borilmoqda”, deyilgan xabarda.