Швейцария Гулнора Каримованинг 182 млн долларини Ўзбекистонга қайтаради
Мазкур маблағлар Ўзбекистон айрим фуқаролари томонидан ноқонуний орттирилган бўлиб, 2012 йилда Швейцария Бош прокуратураси томонидан Гулнора Каримовага нисбатан қўзғатилган жиноят иш юритуви доирасида тўлақонли мусодара қилинган эди.
Ўзбекистон ҳукумати ва Швейцария Федерал кенгаши ўртасида «Мусодара қилинган активларни тақсимлаш тўғрисидаги битим» имзоланди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар берди.
Бугун, 6 февраль куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон томонидан адлия вазири Акбар Тошқулов ҳамда Швейцариянинг Ўзбекистондаги фавқулодда ва мухтор элчиси Константин Оболенский ўртасида «Мусодара қилинган активларни тақсимлаш тўғрисидаги битим» имзоланди.
Битим доирасида тахминан 182 миллион доллар миқдоридаги маблағлар Ўзбекистонга қайтарилиши белгиланган. Мазкур маблағлар Ўзбекистон айрим фуқаролари томонидан ноқонуний орттирилган бўлиб, 2012 йилда Швейцария Бош прокуратураси томонидан Гулнора Каримовага нисбатан қўзғатилган жиноят иш юритуви доирасида тўлақонли мусодара қилинган эди.
Маблағлар Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг «Uzbekistan Vision 2030 fondi» Кўп шериклик траст Жамғармаси орқали қайтарилади.
Таъкидланишича, муқаддам 2022 йил 16 августда Швейцариянинг Берн шаҳрида Ўзбекистон ва Швейцария ўртасидаги «Швейцария Конфедерацияси ҳудудида мусодара қилинган ноқонуний орттирилган активларни Ўзбекистон аҳолисининг манфаатлари йўлида қайтариш усуллари тўғрисидаги битим» имзоланган. Ушбу битим ноқонуний орттирилган активларни БМТнинг «Uzbekistan Vision 2030 fondi» деб номланган Кўп шериклик траст Жамғармаси орқали Ўзбекистонга қайтариш механизми ҳамда асосий тамойиллар ва мақсадларни белгилайди.
Мазкур ишлар доирасида 2022 йил августда имзоланган биринчи битим тахминан 131 миллион доллар миқдоридаги маблағларни Ўзбекистонга қайтарилишини назарда тутади. Янги битим имзоланиши билан Ўзбекистон аҳолисининг манфаатлари йўлида қайтарилган маблағларнинг жами миқдори 313 миллион долларга етади.
«Uzbekistan Vision 2030 fondi» орқали қайтарилаётган маблағлар Ўзбекистон аҳолисининг манфаатлари учун, хусусан соғлиқни сақлаш ва таълим соҳаларида ижтимоий аҳамиятга молик лойиҳаларни амалга оширишга йўналтирилади.