Ўзбекистоннинг олтин-валюта захиралари рекорд кўрсаткичга етди
Марказий банк йирик миқдорда олтинни сотди ва 100 млн долларлик қимматли қоғозларни харид қилди. Валюта активлари эса 2,1 млрд доллардан кўпроққа ошди.
Февраль ойида Ўзбекистоннинг олтин-валюта захиралари рекорд даражага — 44,93 миллиард долларга етди. Бу ҳақда Марказий банк маълумотларида келтирилган.
Жорий йилнинг 1 март ҳолатига кўра, регулятор захираларидаги активларнинг умумий қиймати бир ойда 2,034 миллиард долларга ёки қарийб 5 фоизга ошди. Бу маълумотлар эълон қилина бошланган вақтдан кейинги давр учун энг юқори кўрсаткичдир. Шу билан бирга, ўтган йилнинг ноябрь ойида ўрнатилган рекорд янгиланди.
Олтин захиралари қиймати 201,9 миллион долларга камайиб, 34,86 миллиард долларни ташкил этди. Шунга қарамай, рекорд даражага яқинлигича қолмоқда. Унинг физик ҳажми эса 12,18 миллион трой унцияга (379,45 тонна) камайди.
Ўтган ойда Ўзбекистоннинг валюта захиралари ҳам 2,23 миллиард долларга ошди. Уларнинг ҳажми 9,53 миллиард долларни, шу жумладан, бошқа мамлакатлар марказий банклари ва ХВЖдаги ҳисоб рақамларида 414,32 миллион долларни ҳамда хорижий банкларда 8,91 миллиард долларни ташкил этди.
Бундан ташқари, Марказий банк томонидан сотиб олинган қимматли қоғозлар қиймати бир ойда қарийб икки баравар ошиб, 102,1 миллон доллардан 202,46 миллон долларга етди.