Уларнинг асосий қисми жисмоний шахслар ҳиссасига тўғри келиб, ички талабни қўллаб-қувватловчи асосий омиллардан бири бўлиб қолмоқда.
Марказий банк маълумотларига кўра, кредитлар таркибида миллий валютадаги кредитлар улуши сезиларли ошиб, 2026 йил бошида 61 фоизга етди (2024 йилда — 55 фоиз). Регулятор буни кредитлар таркибида миллий валюта улуши босқичма-босқич ошиб боргани билан изоҳлади.
Миллий валютадаги кредитларнинг асосий қисми жисмоний шахслар ҳиссасига тўғри келади. Аҳоли кредитлари ички талабни қўллаб-қувватловчи асосий омиллардан бири бўлиб қолмоқда, дея тушунтиради МБ.
Чет эл валютасидаги кредитлар асосан корхоналарга йўналтирилиб, экспорт ва импорт билан боғлиқ лойиҳаларни молиялаштиришга хизмат қилмоқда.
Ажратилган кредитларнинг асосий қисми (88 фоиз) узоқ муддатли.
«Бу инвестицион лойиҳалар, ипотека ва узоқ муддатли бизнес ривожига устуворлик берилаётганини кўрсатади», — дейди МБ.
МБ ҳисоб-китобларига кўра, мамлакат тижорат банклари кредит портфели барқарор кенгаймоқда. Бу, регуляторга кўра, ички талаб ва инвестиция фаоллиги кучайиб бораётганини кўрсатади.
Сўнгги икки йилда банклар кредит портфели изчил ўсиб, 2026 йил бошига 604 трлн сўмдан зиёдни ташкил этди. Бу 2024 йилги кўрсаткичга нисбатан қарийб 28 фоизга юқори бўлиб, банк тизимида кредитлаш жараёнларининг барқарорлигидан далолат беради.