Ўзбекистонда 11 ойда 63 мингдан ортиқ фуқарога ипотека кредитлари ажратилган – Марказий банк
Марказий банк хабарига кўра, 2022 йилнинг 11 ойи давомида аҳолига 12,7 трлн сўмлик ипотека кредитлари ажратилди. Асосий параметрлар бўйича юқори нархлар Тошкент шаҳрида қайд этилди
Фото: ТАСС
Ўзбекистонда 2022 йилнинг 11 ой давомида 63 703 нафар фуқарога 12,7 трлн сўмлик ипотека кредитлари ажратилди. Бу ҳақда Марказий банк хабар берди.
Маълум қилинишича, қарийб 3,4 трлн сўм миқдоридаги маблағ банкларнинг ўз ҳисобидан ажратилган. Бу кўрсаткич 2021 йилнинг мос даврида 756,8 млрд сўмни ташкил этган.
Жами ажратилган кредитларнинг 41 фоизи — 4,6 млрд сўми 25 807 нафар хотин-қизларга берилган. Қолган 59 фоизи — 8 млрд сўми 37 896 нафар эркакларга тўғри келади.
Шунингдек, ажратилган кредитларнинг 21 фоизи — 13 226 нафари 18-30 ёшгача бўлганларга берилган.
Ҳудудлар кесимида кредит олувчиларнинг энг кўп улуши 12 918 нафар фуқаро билан Тошкент шаҳрига тўғри келади. Бу даврда Тошкент аҳолисига 3,8 трлн сўм ипотека кредитлари ажратилган.
Энг паст кўрсаткич Сирдарё вилоятига тўғри келган. 1 640 нафар фуқаро 288 млрд сўм ипотека кредити берилган.
Бундан ташқари, ажратилган янги тартибдаги ипотека кредитларининг ўртача фоиз ставкаси сентябрь ойига нисбатан (17,2) пастлаган. Банкларнинг ўз маблағлари ҳисобидан ажратилган ипотека кредитлари фоиз ставкаси эса сентябрга таққослаганда (23,5) кўтарилган.