Yil boshidan beri quyosh va shamol elektr stansiyalari tomonidan 4 mlrd kVt⋅soat elektr energiyasi ishlab chiqarildi
Energetika vazirligi buning natijasida 1,2 mlrd kub metr tabiiy gaz tejalishiga erishilgani hamda atmosferaga 1 mln 680 ming tonna zararli gazlar chiqishining oldi olinganini bildirdi.
20-oktyabr kuni soat 12:00 holatiga koʻra, Oʻzbekistondagi quyosh va shamol elektr stansiyalari tomonidan 2024-yil boshidan beri ishlab chiqarilgan elektr energiyasi miqdori 4 mlrd kVt⋅soatni tashkil qilgan. Bu haqda Energetika vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Bugungi kunda O‘zbekistonning 7 ta viloyatida umumiy quvvati 2,7GVt boʻlgan 9 ta quyosh fotoelektr stansiyasi hamda bitta shamol elektr stansiyasi “yashil” energiya ishlab chiqarmoqda.
Ushbu “yashil” elektr stansiyalar tomonidan 2024-yil 31-may soat 15:00 ga qadar 1 mlrd kVt·soat miqdorida, joriy yilning birinchi yarim yilligida 1,6 mlrd kVt⋅soat miqdorida, 2024-yil 17-iyul soat 18:20 holatiga 2 mlrd kVt⋅soat va 2024-yil 30-avgust holatiga ko‘ra esa 3 mlrd kVt⋅soat miqdorida elektr energiyasi ishlab chiqarilgan edi.
Aytilishicha, shu paytgacha quyosh elektr stansiyalari tomonidan 3 mlrd 493,6 mln kVt⋅soat, shamol elektr stansiyasi tomonidan esa 506,4 mln kVt⋅soat elektr energiyasi ishlab chiqarilgan. Buning natijasida 1,2 mlrd kub metr tabiiy gaz tejalishiga erishilgan, shuningdek, atmosferaga 1 mln 680 ming tonna zararli gazlar chiqishining oldi olingan.
Mazkur hajmdagi elektr energiyasi 2 million xonadonning 10 oylik yoki 1 mln 666 mingta xonadonning bir yillik ijtimoiy normasini tashkil qiladi.
Eslatib oʻtamiz, Navoiy va Samarqand viloyatlaridagi quyosh fotoelektr stansiyalari 2022-yilda 434 mln kVt⋅soat, 2023-yilda esa 576,9 mln kVt⋅soat elektr energiyasi ishlab chiqargan edi.