Moskvada migrantlar uchun patent narxi 20 foizga oshadi
Ushbu chora ish beruvchilarning muhojirlar va Rossiya fuqarolari uchun xarajatlarini tenglashtirish imkonini berishi nazarda tutilmoqda. Patent narxi 1-yanvardan boshlab 8,9 ming rublga yetadi.
2025-yilda Moskvada chet ellik ishchilar uchun patentlar narxi 8,9 ming rublni tashkil qiladi, bu hozirgisidan deyarli 1,5 ming rublga yuqoridir. Bu haqda poytaxt meri Sergey Sobyanin TASS jurnalistiga ma’lum qildi.
“Muhimi shundaki, migrantlar soliqlar bo‘yicha fuqarolarimizga har oyda o‘tkazayotgan daromad solig‘idan kelib chiqib, ularni qoida tariqasida, bu toifadagi ishchilar bilan solishtiramiz. Bizda patentlar uchun oylik 7,5 ming rubl to‘lov bor, aslida bu daromad solig‘i bo‘yicha avansdir. 1 yanvardan boshlab u 8,9 ming rublgacha yetadi”, deydi Sobyanin.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu chora ish beruvchilarning muhojirlar va Rossiya fuqarolari uchun xarajatlarini tenglashtirish imkonini beradi.
Sobyaninning ta’kidlashicha, Moskvada hozirda amalda bo‘lgan mehnat patentlari soni sezilarli darajada o‘smaydi – 2025 yilda Moskvada xorijiy ishchilar uchun patentlarning narxi deyarli 20% ga oshadi.
Eslatib o‘tamiz, o‘zbekistonlik fuqarolar Texnik stajyorlik dasturi asosida Yaponiyaga qurilish ishlariga taklif etilgandi.