Олтин қуймалари нархи 5,7 фоизга қимматлашди
Олтин нархи январь ойида учинчи марта рекорд кўрсаткични янгилади
2025 йил 31 январда олтин қуймаларининг нархи янги рекордни қайд этди. Бу ҳақда Марказий банк эълон қилган маълумотларга таяниб «спот» хабар берди. 5 граммли қуймалар 5 985 000 сўмдан, 100 граммли қуймалар эса 119 698 000 сўмдан сотилмоқда. Бу ўтган кунга нисбатан 0,95 фоизга ва янги йил бошидан бери 5,7 фоизга ошган.
Жаҳон бозорида ҳам қимматбаҳо металлнинг нархи юқори даражага кўтарилди. Ҳозирда Троя унциясининг нархи 2795 долларни ташкил этиб, бир грамм учун 89,88 долларга тўғри келмоқда.
2018 йилда Марказий банк олтин тангаларини сотишни бошлаган, икки йилдан сўнг эса олтин қуймаларини тижорат банклари орқали сотишга рухсат берди. Бу қадамлар Ўзбекистоннинг чет эл валютасига бўлган қарамлигини камайтириш, шунингдек, аҳолига инвестиция имкониятларини кенгайтириш мақсадида амалга оширилди.
Марказий банкнинг сўнгги маълумотларига кўра, 2023 йил сентябрь ойида, Ўзбекистонда 255 килограмм ҳажмидаги олтин қуймалари мавжуд бўлган. Энг кўп харид қилинган маҳсулот эса 10 граммли олтин қуймалари бўлиб, улар энг оммабоп сотилувчи маҳсулотлар сифатида қайд этилган.
Марказий банк 2021−2023 йиллар давомида бешта серияда жами 72 кг вазндаги 3550 та олтин эсдалик тангаларини зарб этди. 2024 йил октябрь ойида эса барча чиқарилган тангалар сотиб тугатилди.
Тангалар ва қуймаларни тижорат банклари орқали сотиб олиш ва сотиш мумкин. Ҳар куни янгиланадиган нархлар Марказий банкнинг расмий веб-сайти ва Телеграм-ботида эълон қилинади.