Бизнес 18:05 · 09.02.2023
Миср компанияси Ўзбекистонда трансформатор ишлаб чиқариш корхонасини ташкил этади
Мисрнинг El Sewedy Electric компанияси Ўзбекистонда трансформатор ишлаб чиқариш корхонасини ташкил этиши мумкин. Бугунги кунда компаниянинг қарийб 20 та давлатда 30 дан ортиқ корхоналари мавжуд
Ўзбекистоннинг Мисрдаги элчиси Мансурбек Қиличев маҳаллий El Sewedy Electric компанияси президенти Аҳмад ал-Сувайдий билан учрашув ўтказди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА.
Маълум қилинишича, суҳбат чоғида El Sewedy Electric компаниясининг Ўзбекистонда амалга ошрилаётган йирик лойиҳаларга инвестиция киритиш масалалари муҳокама қилинган.
Шунингдек, El Sewedy Electric президенти Марказий Осиё бозорига кириш компаниянинг яқин истиқболдаги бош мақсадларидан бири сифатида белгиланганини маълум қилди.
«Бунда Ўзбекистон минтақадаги асосий йўналиш сифатида қаралмоқда. Ўзбекистонда электр энергияси, трансформаторларни ишлаб чиқаришга ихтисослашган корхоналар ташкил этишдан манфаатдормиз», — деди Аҳмад ал-Сувайдий.
Ушбу масалаларни муҳокама қилиш учун компания делегацияси Тошкентга сафар қилиб, ўзаро ҳамкорликнинг истиқболли йўналишларини белгилашни режалаштиргани маълум қилинди.
Маълумот учун, бугунги кунда El Sewedy Electric компаниясининг қарийб 20 та давлатда 30 дан ортиқ корхоналари мавжуд. Уларда 17 минг нафар ходим ишламоқда.
Аввалроқ Ўзбекистон ва Миср ишбилармонлари бизнес кенгаши тузилиши мумкинлиги ҳақида хабар берилганди. Дастлабки босқичда икки мамлакат фармацевтика ва тўқимачилик соҳаларида ўзаро ҳамкорликни йўлга қўяди.