Таҳлил 16:02 · 21.11.2024
Toshkentda uy-joy investitsiyalari daromadliligi sezilarli pasaygan
2024 yil fevralida ko‘p qavatli uylarga investitsiya daromadliligi o‘rtacha 32,4%ni tashkil qilgan bo‘lsa, oktyabr oyiga kelib bu ko‘rsatkich 12,2%gacha tushdi. Tahlillar uy-joy narxlari o‘sishining sekinlashishi va ijara daromadlarining barqarorlashuvi bozor jozibadorligiga ta’sir ko‘rsatganini ko‘rsatmoqda.
Makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar instituti (MHTI) mutaxassislari Toshkent shahrida ko‘p qavatli uy-joylarga investitsiya qilish daromadliligini tahlil qildi. Natijalar uy-joy narxlari o‘sishining susayishini ko‘rsatmoqda.
Fevral oyida Toshkentdagi uy-joylarning o‘rtacha daromadliligi 32,4% bo‘lgan bo‘lsa, oktyabrda bu ko‘rsatkich 12,2%ga tushdi. Xonadon turi va joylashuviga ko‘ra daromadlilik quyidagicha farqlandi:
1 xonali xonadonlar:
Mirzo Ulug‘bek: Fevral oyida 25,7%dan oktyabrda 2,3%ga pasaygan.
Shayxontohur: Fevralda 50%, oktyabrda 17%.
2 xonali xonadonlar:
Sirg‘ali: Fevralda 19,4%, oktyabrda 7,4%.
Shayxontohur: Fevralda 59%, oktyabrda 17,2%.
3 xonali xonadonlar:
Bektemir: Fevralda 33,7%, oktyabrda 3,2%.
Yunusobod: Fevralda 48,7%, oktyabrda 13,7%.
4 xonali xonadonlar:
Bektemir: Fevralda 37,9%, oktyabrda 2%.
Yunusobod: Fevralda 39,8%, oktyabrda 17%.
Uy-joy narxlari o‘zgarishi natijasida olinadigan daromad ham pasaymoqda. Fevral oyida Shayxontohur tumanida uy-joy narxlari o‘sishi hisobiga daromad 35,8%ni tashkil qilgan bo‘lsa, oktyabrda bu ko‘rsatkich 5,5%gacha tushdi. Xuddi shunday, Mirobod (23,2%dan 1,9%gacha) va Yakkasaroy (16,1%dan 3,5%gacha) tumanlarida ham pasayish kuzatildi. Mirzo Ulug‘bek (-2,6%) va Uchtepa (-2,4%) tumanlarida esa hatto salbiy natijalar qayd etilgan.
Uy-joylarni ijaraga berishdan olinadigan yillik daromad ham o‘zgarishsiz qolmadi:
Shayxontohur: Oktyabr oyida 10% (fevralda 11,6%).
Mirobod: Oktyabrda 9,8% (fevralda 10,4%).
Yakkasaroy: Oktyabrda 9,5% (fevralda 10,5%).
Ijara narxlari nisbatan arzon bo‘lgan Sirg‘ali (9,3%), Uchtepa (9,7%) va Chilonzor (9,3%) tumanlarida barqarorlik saqlangan. Taqqoslash uchun, milliy valyutadagi depositlarning o‘rtacha yillik foizi 21%ni tashkil etdi.