YTTB 2024-yilda O‘zbekistonga 1 milliard dollardan ortiq sarmoya kiritdi
YTTB va hukumat o‘rtasida 34 ta yangi kelishuv imzolandi. Bunda "yashil" iqtisodiyot loyihalariga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, bank kichik biznesni qo‘llab-quvvatlash uchun qo‘shimcha mablag‘lar ajratdi.
evropa tiklanish va taraqqiyot banki (YTTB) 2024-yil davomida O‘zbekistonga rekord darajadagi investitsiyalarni amalga oshirdi. YTTB bilan mamlakat hukumati o‘rtasida 34 ta yangi kelishuv imzolandi, ularning umumiy qiymati 938 million yevro (960 million dollar) bo‘lib, bu Markaziy Osiyodagi eng yuqori ko‘rsatkich hisoblanadi. Shuningdek, bank qo‘shma moliyalashtirish orqali 383 million yevro miqdorida qo‘shimcha mablag‘ jalb qilishga erishdi.
2024-yilda YTTB tomonidan O‘zbekiston iqtisodiyotiga kiritilgan sarmoyalar nafaqat miqdor jihatdan, balki sifat jihatidan ham yuqori baholanmoqda. Bankning umumiy investitsiyalarining taxminan 55 foizi «yashil» iqtisodiyotga yo‘naltirilgan bo‘lib, bu qayta tiklanuvchi energiya manbalari, kimyo sanoati va boshqa ekologik jihatdan barqaror loyihalarni o‘z ichiga oladi.
Misol uchun, bank Toshkent viloyatida 200 MVt quvvatga ega fotoelektr stansiyasi va 501 MVt/soat energiya saqlash tizimini qurish uchun 226 million dollar miqdorida kredit ajratdi. Shuningdek, Navoiy viloyatida 230 km uzunlikdagi yuqori kuchlanishli elektr uzatish liniyalari qurilishi uchun 66,4 million dollar yo‘naltirildi.
Yana bir e’tiborga loyiq loyiha – Chirchiq shahrida «yashil» vodorod ishlab chiqarish bo‘yicha O‘zkimyosanoat va ACWA Power kompaniyalari bilan amalga oshirilayotgan hamkorlikdir. Bu loyihaga 65 million dollar miqdorida mablag‘ ajratilgan.
Bundan tashqari, YTTB Urganch va A380 magistrali o‘rtasidagi avtomobil yo‘lini rekonstruksiya qilish uchun 238 million dollar miqdorida suveren kredit taqdim etdi, loyihaga Amudaryo ustidan yangi ko‘prik qurish ham kiritilgan.
YTTB O‘zbekistonning moliya sektoriga ham yirik sarmoyalar kiritmoqda. 300 million yevrodan ortiq miqdordagi savdo moliyalashtirish limitlari va kreditlar jalb etildi. Jumladan, «TBC Uzbekistan» raqamli banki kichik biznesni rivojlantirish va qo‘shimcha investitsiyalar jalb qilish uchun qarz oldi.
YTTBning kichik biznesni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan maslahat dasturi ham muvaffaqiyatli amalga oshirildi. 60 ta loyiha ishga tushirilgan bo‘lib, ularning 30 tasi ayollar tadbirkorligiga yo‘naltirilgan. Ushbu dasturga 80 mingdan ortiq tadbirkor jalb etildi.
YTTB tomonidan O‘zbekistonga «yashil» iqtisodiyot uchun yana 200 million dollar miqdorida qo‘shimcha sarmoya ajratilishi kutilmoqda.