Энди ваучер тизими орқали 35 та касб бўйича бепул таълим берилади
Самарқанд ва Тошкентда 1 февралдан, бошқа барча ҳудудларда эса 1 майдан бошлаб ваучер тизими орқали 35 та касб ва тил бўйича бепул таълим олиш имконияти яратилади.
Энди ваучер тизими орқали 35 та касб  бўйича бепул таълим берилади
Президентнинг “2025 йилда аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори бўйича, Самарқанд вилояти ва Тошкент шаҳрида 1 февралдан, 1 майдан эса барча ҳудудларда янги ваучер тизими ишга тушади. Ушбу тизим орқали ишсиз фуқаролар, шу жумладан, камбағал оилалар аъзолари, давлат ва хусусий ўқув марказларида бепул ўқиш имкониятига эга бўлади.
Ваучер орқали ўқиш тўловлари тўлиқ давлат томонидан қопланади. Ёши ва ўқиш муддати фарқ қилмасдан,барча харажатлар тўлиқ қоплаб берилади.
Бандликка кўмаклашиш жамғармаси томонидан ўқиш бошида тўловнинг 50% қопланади, қолган қисмини эса ўқувчи сертификатни олгандан сўнг, ўқиш тугагач тўлайди.
Ваучерни олиш учун фуқаролар туман ёки шаҳар Камбағалликни қисқартириш ва бандликка кўмаклашиш бўлимига мурожаат қилиши керак. Аризани тасдиқлашдан сўнг, фуқарога ҳавола юборилади, у орқали ваучерни юклаб олиш ва ўқув марказига тақдим этиш мумкин.
Бепул таълим олиш мумкин бўлган 35 та касб ва тил: