Ўзбекистонда божхона йиғимлари ставкалари тасдиқланди
Хусусан, ҳукумат қарори билан божхона органларининг иш вақтидан ташқари расмийлаштируви учун божхона йиғим миқдори 8 баравар — БҲМнинг 2 бараваридан (750 минг сўм) БҲМнинг 25 фоизигача (93,75 минг сўм) камайтирилди.
import / export marked on folder with documents
2025 йил 31 январь куни Вазирлар Маҳкамасининг «Божхона йиғимлари ставкаларини тасдиқлаш тўғрисида» қарори қабул қилинди.
Қарор билан қуйидагиларни назарда тутган ҳолда Божхона йиғимлари ставкалари тасдиқланди:
• товарларнинг божхона расмийлаштируви учун йиғимлар миқдори божхона органлари томонидан ҳаракатларни амалга ошириш билан боғлиқ бўлган харажатларнинг тахминий қийматидан келиб чиқиб белгиланади;
• товарларни «экспорт» ва «импорт» божхона режимларига расмийлаштириш учун ундириладиган божхона йиғимлари ставкалари ўзаро мувофиқлаштирилди;
• божхона органларининг иш вақтидан ташқари божхона расмийлаштируви учун йиғим миқдори 8 баробарга камайтирилди. Яъни, БҲМнинг 2 бараваридан (750 минг сўм) 25 фоизига (93,75 минг сўм)  туширилди;
• божхона ҳудудида ва ҳудудидан ташқарида қайта ишлаш божхона режимларида ундириладиган йиғим миқдори 2 баробарга пасайтирилди;
• дастлабки декларациялаш амалга оширилганда ундириладиган йиғимга 20 фоиз миқдорида чегирма тақдим этилади.
Шунингдек, транзит божхона режими учун БҲМнинг 25 фоизи миқдорида, халқаро курьерлик жўнатмаларининг 1 килограмм учун БҲМнинг 2 фоизи миқдорида йиғим белгиланди.
Мазкур қарор расмий эълон қилинган санадан эътиборан 3 ойдан сўнг кучга киради.