Виртуал карталар нима ва улардан қандай қилиб тўғри фойдаланиш мумкин?
Бугунги кунда тижорат банклари ва тўлов ташкилотларининг мобил иловаларида виртуал VISA карталарини очиш имконияти мавжуд.
Виртуал карталар – бу тижорат банклари ва тўлов ташкилотларининг электрон карталари бўлиб, айнан интернет орқали харидларни хавфсиз амалга ошириш мақсадида яратилган.
Виртуал карталарнинг анъанавий карталардан ягона фарқи уларни қўл билан ушлаб бўлмаслигида.
Виртуал карталарни қаерда ва қандай очиш мумкин?
Виртуал карталар банк ва тўлов ташкилотларининг онлайн интерфейслари ёрдамида очилади (мобил иловалари, Telegram-bot). Виртуал карталарни очиш учун сиз идентификациядан ўтган мижоз бўлишингиз (яъни, ўз ҳисоб рақамингизга эга бўлишингиз) ва мобил иловада рўйхатдан ўтишингиз зарур. Виртуал карта очишга ариза қолдирганингиздан сўнг қисқа муддат ичида сизга виртуал карта маълумотлари (карта рақами ва CVC-код) маълум қилинади ва сиз улардан онлайн харидлар амалга оширишда фойдаланишингиз мумкин бўлади.
Бугунги кунда тижорат банклари ва тўлов ташкилотларининг мобил иловаларида виртуал VISA карталарини очиш имконияти мавжуд. Бу шуни англатадики, сиз маълум бир харид учун виртуал карта яратишингиз мумкин ва кимдур унинг маълумотларига эга бўлса ҳам, сизнинг асосий картангиздаги маблағлардан фойдалана олмайди.
Виртуал карталарнинг қулайлиги нимада?
• хавфсизлик – виртуал карталар Интернет орқали тўловларни ишончли ва синалган усулда амалга оширилиш имконини беради;
• тезлик – виртуал карталар банклар ва тўлов ташкилотларининг онлайн интерфейслари (мобил иловалар ёки Телеграм-бот) орқали қисқа муддатда очилади;
• қулайлик – виртуал карталарни банкка бормасдан очиш имконияти мавжуд.
Виртуал карталар ёрдамида нималарга тўлов қилиш мумкин ва қандай?
Виртуал карталар орқали сиз қуйидагиларни амалга оширишингиз мумкин:
• исталган веб-сайтларда онлайн харидлар қилиш;
• пуллик хизматларга обуна учун тўлов қилиш;
• пуллик функцияларни харид қилиб мобил иловаларингиз ёки шахсий компьютерингиздаги дастурлар имкониятларини кенгайтириш;
• банк картаси маълумотларини талаб қилувчи сервисларда рўйхатдан ўтишда виртуал карталардан фойдаланиш;
• конвертация ва пул ўтказмаларини амалга ошириш.
Виртуал банк карталаридан нақд пул ечиб олиш ва терминаллар орқали харидлар учун тўлов қилиш мумкин эмас.