O’zbekistonda ishsizlik darajasi 2020-yildagi 10,5 foizdan 2024-yilga kelib 6,8 foizga tushdi — bandlik vaziri
Kambagʻallikni qisqartirish va bandlik vaziri Behzod Musayev Oʻzbekistonda ishsizlik darajasi toʻrt yil ichida 3,7 foizga pasayib, 6,8 foizga tushganini taʼkidladi. Bu koʻrsatkich dunyodagi oʻrtacha ishsizlik darajasi (5,1 foiz)dan biroz yuqori hisoblanadi.
Kambagʻallikni qisqartirish va bandlik vaziri Behzod Musayev “Bandlik va ijtimoiy himoyani uygʻunlashtirish orqali Oʻzbekistonda ijtimoiy adolat tamoyillarini mustahkamlash” mavzusidagi xalqaro konferensiyada mamlakatda ishsizlik darajasi 2020-yildagi 10,5 foizdan 2024-yilda 6,8 foizga tushganini maʼlum qildi.
Vazir konferensiyada soʻzlagan nutqida inson huquqlarini himoya qilish, munosib ish oʻrinlarini yaratish, aholi bandligini taʼminlash, ijtimoiy himoyani mustahkamlash “Oʻzbekiston – 2030” strategiyasining ajralmas qismi ekanini taʼkidlagan.
Bu borada mamlakatda kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash sohasiga katta eʼtibor berilib, kasb-hunarga oʻqitish markazlari tarmogʻi kengaytirilayotganini aytgan.
“ʼYashilʼ ish oʻrinlarini yaratishga yuksak eʼtibor qaratilib, Oʻzbekistonda qayta tiklanuvchi energiya manbalari, energiya samaradorligi va qishloq xoʻjaligi kabi ekologik toza tarmoqlar jadal rivojlanmoqda. Koʻrilgan chora-tadbirlar Oʻzbekistondagi bandlik koʻrsatkichlariga sezilarli ijobiy taʼsir qildi. Mamlakatdagi ishsizlik darajasi 2020-yildagi 10,5 foizdan 2024-yilga kelib 6,8 foizga tushdi”, – deydi u.
Maʼlumot uchun, 2023-yilda global ishsizlik koʻrsatkichi 2022-yilga nisbatan 0,2 foizga pasayib, 5,1 foizga tushgan.