«O‘zavtosanoat» mahalliylashtirish va yangi ish o‘rinlarini yaratish bo‘yicha yangi strategiyani taqdim etdi
"O‘zavtosanoat" kompaniyasi rahbari Ulug‘bek Rozikulov avtomobil sanoatini rivojlantirish va mahalliylashtirish dasturi doirasida 2030-yilgacha 1 million ish o‘rni yaratish va importni 500 million dollarga qisqartirish rejalashtirilganini ta’kidladi.
Ulug‘bek Rozikulov. Foto: “O‘zbekiston 24”
«O‘zavtosanoat» kompaniyasi rahbari Ulug‘bek Rozikulov prezidentga taqdim etilgan taqdimotdan so‘ng, “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida, avtomobilsozlik sanoatini rivojlantirish bo‘yicha o‘z rejalari bilan o‘rtoqlashdi. Mahalliylashtirish dasturining asosiy maqsadi importni qisqartirish va mahalliy ishlab chiqarishni kuchaytirishdan iborat. Rozikulovning aytishicha, kompaniya 1299 ta mahalliy korxonani o‘rganish va ularning imkoniyatlarini baholash uchun 16 ta ishchi guruh tuzgan. Bu ishlar natijasida 700 ta import o‘rnini bosuvchi komponent ishlab chiqarishga tayyor 79 ta korxona tanlab olindi.
«Mexanizatsiya yordamida biz importni yiliga 500 million dollarga qisqartirishimiz mumkin», dedi Rozikulov. Shu bilan birga, «O‘zavtosanoat» yiliga 300 million dollarlik metall buyumlar va elektrotexnika mahsulotlarini import qiluvchi yirik kompaniya sifatida xususiy yetkazib beruvchilar bilan ofteyk-shartnomalar tuzishga tayyorligini bildirdi.
Kompaniya rahbari ish o‘rinlarini yaratish bo‘yicha davlatimiz rahbari tomonidan berilgan topshiriqqa to‘xtalib, avtomobil sanoati nafaqat mahsulot ishlab chiqarishga, balki ish o‘rinlari yaratish tizimini rivojlantirishga ham xizmat qilishi zarurligini ta’kidladi. 2030- yilgacha avtomobil sanoati bilan bevosita va bilvosita bog‘liq 1 million ish o‘rni yaratish maqsadi belgilandi.
Boston Consulting Group (BSG) maslahatchilari bilan hamkorlikda ishlab chiqarish jarayonlari, savdo tizimi va tadbirlarni davlat bilan hamkorlikda modernizatsiya qilishni nazarda tutuvchi yangi strategiya ishlab chiqildi.
Rozikulovning so‘zlariga ko‘ra, «O‘zavtosanoat» davlat tomonidan doimiy qo‘llab-quvvatlanishi tufayli mamlakatimiz taraqqiyotiga o‘z hissasini qo‘shishda davom etmoqda va kompaniyaning asosiy maqsadi yaqin yillarda ushbu salohiyatni to‘liq ro‘yobga chiqarishdan iborat.