O‘zbekistonda «BYD» avtomobillari narxining pasayishi kutilmoqda
5-dekabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev avtomobil sanoatining 2025-yil uchun rivojlanish rejalarini ko‘rib chiqdi. Taqdimotda ishlab chiqarish hajmini ko‘paytirish, mahsulot sifatini oshirish va eksportni kengaytirish bo‘yicha chora-tadbirlar belgilandi. Shuningdek, "BYD" avtomobillarining narxini mahalliylashtirish yo‘li bilan arzonlashtirish rejalari ham muhokama etildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 5-dekabr kuni avtomobil sanoatidagi 2025-yilga mo‘ljallangan ustuvor vazifalar bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi. Ushbu masala o‘tgan oyda keng muhokama qilinib, mutasaddilar rejalarni chuqur tahlil qilish va tanqidiy baholash topshirig‘ini olgan edi. Bugungi taqdimotda esa Prezidentning ko‘rsatmalariga asoslanib, ishlab chiqarish va rivojlanishga oid takomillashtirilgan yondashuvlar taqdim etildi.
Birinchi navbatda, ishlab chiqarish hajmi va mahsulot sifatiga alohida e’tibor qaratilmoqda. Hozirda yurtimizda yildan-yilga 400 mingdan ortiq avtomobil sotilmoqda. Aholi daromadlarining oshib borayotganligi sababli, bu tendensiyaning kelgusi yillarda ham davom etishi kutilmoqda. Shu munosabat bilan talabga mos mahsulotlar ishlab chiqarish zarurati tobora ortib bormoqda.
Shu bilan birga, O‘zbekistonning Jahon Savdo Tashkilotiga a’zo bo‘lishi kutilmoqda. Bu holat mahalliy ishlab chiqaruvchilar uchun bozor raqobatini yanada kuchaytiradi. Shuning uchun, raqobatbardosh mahsulotlarni taqdim etish uchun sifatni oshirish va mahalliylashtirish darajasini yuksaltirish lozim. Masalan, 2025-yilda «BYD» kompaniyasining 60 ta detali mahalliylashtirilishi orqali elektromobillar narxini arzonlashtirish mumkin bo‘ladi. Bu kompaniya rahbariyati ham O‘zbekistondagi ishlab chiqarish tarmoqlarining salohiyatini yuqori baholadi va mahalliylashtirish darajasini yanada oshirish uchun hududiy korxonalar bilan hamkorlikni ikki barobar kuchaytirish vazifasini qo‘ydi.
Eksportni rivojlantirish masalasi ham alohida ahamiyat kasb etadi. So‘nggi yillarda qo‘shni davlatlarda ishlab chiqarishning rivojlanishi natijasida 40 mingdan ortiq avtokomplekt eksport qilindi. Kelgusi yilda eksport hajmini 700 million dollarga yetkazish rejalashtirilmoqda. Shu bilan birga, Samarqanddagi avtobus va yuk tashish korxonalarini tashqi bozorlarga olib chiqish zarurligi alohida ta’kidlandi.
Prezident davlat rahbari sifatida sanoatning iqtisodiy va ijtimoiy ahamiyatini unutmasdan, zamonaviy talablar asosida ishlab chiqarishni barqarorlashtirish va sifatni yaxshilash borasida doimiy izlanishlar olib borish zarurligini ta’kidladi. Bu sanoat tarmog‘ining o‘sishi uchun yangi texnologiyalarni joriy etish, ilg‘or tajribalarni qo‘llash va mahsulotlarni takomillashtirish bo‘yicha ishlash lozim.