Ўзбекистон ЯИМи 1,45 квадриллион сўмга етди
Мамлакат иқтисодиёти 2024 йилда 6,5 фоизга ўсиб, ялпи ички маҳсулот ҳажми 1 квадриллион 45 трлн сўм ёки 114,96 млрд долларни ташкил этди. Аҳоли жон бошига ЯИМ 39,13 млн сўмга етди.
Ўзбекистон ялпи ички маҳсулоти 2024 йил якунига кўра жорий нархларда 1,45 квадриллион сўмни ташкил қилди. Бу президент ҳузуридаги Статистика агентлиги томонидан тақдим этилган маълумотларда сўз боради.
Иқтисодий ўсиш 2023 йил даражасига нисбатан 6,5 фоизга етган. ЯИМ қисман маълумотлар «кузатилмайдиган» иқтисодиётни ҳисобга олган ҳолда қайта кўриб чиқилиши ҳисобига ўсган.
Доллар билан ифодаланганда ўртача курс бўйича (12 652,7 сўм) ўтган йили номинал ЯИМ 114,96 миллиард долларни ташкил этган, бу 2023 йилга нисбатан 24,09 миллиард долларга кўп.
Аҳоли жон бошига ЯИМ 39,13 миллион сўмни ёки 3092,7 долларни (2023 йилда 33,08 миллион сўм ёки 2818 доллар) ташкил этган. Бу кўрсаткич 6 миллион сўмдан ортиқ ёки сўмлик ҳисобда 18,3 фоиз ошган. Инфляция ҳисобига реал ўсиш 4,4 фоизни ташкил этган.
Иқтисодиётнинг барча тармоқларида яратилган ялпи қўшилган қиймат ҳажми ЯИМ умумий ҳажмининг 95,3 фоизини ташкил этган ва 6,6 фоизга ўсган (ЯИМ мутлақ ўсишига таъсири 6,2 фоиз пунктни ташкил этган).
Шунингдек, 2024 йилда аҳоли жон бошига ЯИМ ҳажмининг реал ўсиши 2023 йилга нисбатан 4,4 фоизни, 2020 йилга нисбатан эса 19,5 фоизни ташкил этган.