Автокредит беришда чегирмалар ҳисобга олиниши мумкин
Кўплаб автосалонлар автомобиль хариди учун пул тўлиқ тўланса чегирма бермоқда. Лекин амалдаги қоидаларга кўра, кредитга бериладиган автомашина учун бу чегирмани банклар қабул қилмайди. Президент бу чекловни маҳаллий автомашиналар учун бекор қилиш муҳимлигини таъкидлади.
Ўзбекистонда маҳаллий автомобиллар учун автокредит беришда чегирмалар ҳисобга олиниши мумкин. Бу ҳақда 7 февраль куни Шавкат Мирзиёев раислигида ўтказилган хизматлар соҳасини ривожлантириш бўйича видеоселектор йиғилишида маълум қилинди.
Қайд этилишича, хизматлар кўламини кенгайтириш учун такси агрегаторларидан бири 2 мингта автомобиль кредитига кафил бўлиб, 4 минг одамни иш билан таъминлаш таклифини билдирган.
Бунинг ҳисобига янги замонавий таксилар кўпайиши кутилмоқда. Бундай лойиҳаларга банклар 1 триллион сўм кредит ажратишга тайёрлиги қайд этилди.
Шунингдек, кўплаб автосалонлар автомобиль хариди учун пул тўлиқ тўланса чегирма бермоқда. Лекин амалдаги қоидаларга кўра, кредитга бериладиган автомашина учун бу чегирмани банклар қабул қилмайди.
Ваҳоланки, банкларга чегирма қабул қилишга рухсат берилса, кредит ставкаси 4 фоизга арзонлашади, — деди давлат раҳбари.
Президент бу чекловни маҳаллий автомашиналар учун бекор қилиш муҳимлигини таъкидлади.
Бундан ташқари, 2025 йилда транспорт хизматлари ҳажмини 15 фоизга ошириб, 185 триллион сўмга етказиш, экспортини эса 2,2 миллиард долларга олиб чиқиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.