Ўзбекистоннинг энг кучли 10 банки рейтинги эълон қилинди
Унда "Ўзмиллийбанк" соф фойда бўйича етакчилик қилмоқда.
2024 йил якунларига кўра, Ўзбекистон банк сектори жами 7,0 трлн сўм соф фойда кўрсатган, бу эса 2023 йилдаги 12,4 трлн сўмга нисбатан 43,7% га камдир. Бироқ, секторнинг ривожланишида баъзи ижобий ўзгаришлар ҳам кузатилган. Энг юқори соф фойда кўрсатган банклардан бири бўлган «Ўзмиллийбанк»нинг улуши 2024 йилда 24,7% ни ташкил этди. Бу кўрсаткич 2023 йилда 14% эди.
Фоизли даромадлар 29,1% га ошиб, 111,9 трлн сўмни ташкил этди. Фоизсиз даромадлар ҳам 31,1% га ўсиб, 55,1 трлн сўмга етди. Кредит портфели 13,1% га кўпайиб, 533,1 трлн сўмни, депозит портфели эса 27,7% га ошиб, 308,7 трлн сўмни ташкил этди.
2023 йил якунлари билан таққослаганда, «Агробанк», «Алоқабанк» ва «Ипотека-банк» энг яхши ўнликдан чиқиб кетган. Уларнинг ўрнини эса янги учта банк эгаллади: «KDB Bank», «Davr Bank» ва «Asia Alliance Bank».
Рейтингнинг пешқадамлар учлиги бироз ўзгарди. «Ўзмиллийбанк» етакчиликни сақлаб қолган бўлса, «Ҳамкорбанк» иккинчи ўринга кўтарилди, «Капиталбанк» эса тўртинчи ўринга тушди. «Ўзсаноатқурилишбанк» эса учинчи ўринни эгаллаган.