Ўзбекистон, Қозоғистон ва Россия уч томонлама «газ иттифоқи» тузишни тезлаштирмоқда
Санкт-Петербургда Ўзбекистон ва Қозоғистон энергетика вазирлари ҳамда «Газпром» бошқарув раиси иштирокида уч томонлама учрашув ўтказилди
Санкт-Петербург шаҳрида 2023 йилнинг 9 февраль куни Ўзбекистон энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов, «Газпром» ОАЖ бошқарув раиси Алексей Миллер ҳамда Қозоғистон энергетика вазири Болат Акчулаков иштирокида уч томонлама учрашув ўтказилди. Бу ҳақда Энергетика вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
Маълум қилинишича, учрашувда Ўзбекистонга Россия табиий газини Қозоғистон ҳудуди орқали етказиб бериш масаласи, хусусан, уч томонлама ишчи гуруҳ томонидан ўтказилган дастлабки техник кўрик натижалари, етказиб беришнинг мавжуд имкониятлари ҳамда 2023 йил январь ойида имзоланган «йўл харитаси»нинг ижроси юзасидан муҳокамалар ўтказилган.
Мазкур учрашув якуни билан уч томонлама ўрганишларнинг кейинги босқичини жадаллаштириш ҳамда натижаси бўйича қисқа муддатларда уч томонлама учрашувни қайта ташкил этишга келишиб олинди.