Ўзбекистоннинг умумий давлат қарзи қанчага етгани маълум қилинди
Давлат қарз қолдиғи 2022 йилнинг 1 июлига нисбатан 200 млн долларга кўпайган. Шунингдек, давлат қарзининг ЯИМга нисбати 1 октябрь ҳолатига 34,1 фоизни ташкил этган
Фото: «zikua.tv»
Ўзбекистоннинг умумий давлат қарзи 1 октябрь ҳолатига кўра, 26,2 миллиард долларни ташкил этмоқда. Бу ҳақда Молия вазирлиги хабар берди.
Бунда мамлакатнинг ташқи қарзи 23,16 млрд доллар бўлган, ички қарзи 3,07 млрд доллар ташкил этган.
Давлат қарз қолдиғи 2022 йилнинг 1 июлига нисбатан 200 млн долларга кўпайган. Хусусан, давлат қарзининг ЯИМга нисбати 2021 йил бошида 39 фоиздан, 1 октябрь ҳолатига 34,1 фоизгача пасайган.
2022 йил бошидан давлат ташқи қарзи қолдиғи 1,7 фоизга камайди. Бунда, давлат бюджети тақчиллигининг молиялаштирилиши ва инвестицион лойиҳаларнинг амалга оширилиши натижасида қарз маблағларининг ўзлаштирилиши билан бирга 823 млн доллар миқдоридаги давлат ташқи қарзи сўндирилган.
Ўзбекистон номидан жалб қилинган қарз миқдори 17 млн долларни ташкил этган. Давлат кафолати остида жалб қилинган қарз 6,2 млн доллар бўлиб турибди.