Энди банклар четдан маблағ жалб қилиши билан уни қандай лойиҳаларга бериши ҳақида ҳокимларни хабардор қилади
Ҳокимлар эса тадбиркорлар ишлаб чиққан тайёр лойиҳаларни тўплаб, банкларга тақдим этади.
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида ҳудудларнинг туризм салоҳиятини янада ошириш ҳамда хорижий ҳамкорлар билан амалга оширилаётган инвестиция лойиҳаларини жадаллаштириш юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилмоқда.
Йиғилишда таъкидланишича, Ўзбекистон банклари биринчи чоракда хориждан 1,2 миллиард доллар ресурс жалб қилган. Бунинг ярмидан кўпи 4 та банкка тўғри келмоқда. Президент қолган банклар ҳам бу борадаги ишини фаоллаштириши муҳим эканини таъкидлади.
Андижон, Тошкент вилояти ва Тошкент шаҳрида тадбиркорлар билан фаол ишлангани учун ушбу маблағларнинг кўпи шу ҳудуддаги лойиҳаларга тўғри келаяпти.
Нима учун қолган ҳокимлар сифатли лойиҳа қилиб, тайёр пулни ишлатмайди?, — дея савол қўйди президент.
Эндиликда банклар четдан маблағ жалб қилиши билан уни қандай лойиҳаларга, қанча муддатга ва қайси шартда бериши ҳақида ҳокимларни хабардор қилади. Ҳокимлар эса тадбиркорлар ишлаб чиққан тайёр лойиҳаларни тўплаб, банкларга тақдим этади.
Давлат раҳбари йиғилишни якунлар экан, барча мутасаддиларни яна бир бор огоҳлантирди.
Ҳар бир дақиқани ғанимат билиб, қўйилган катта марраларга мос равишда ишни ташкил қилиш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилиш давомида туризм соҳасида намунали фаолият юритаётган тадбиркорлар билан мулоқот қилинди, тармоқ ва ҳудудлар раҳбарларининг ҳисоботлари тингланди.