Ўзбекистоннинг 15 та шаҳар ва туманида барча давлат идоралари битта кўп қаватли уйга кўчирилади
Натижада, 150 та бўшаган бино бизнес лойиҳалари учун онлайн аукционга қўйилади.
2025 йил 1 июлдан бошлаб Ўзбекистонда тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш учун бепул давлат кўчмас мулкидан фойдаланишнинг янги тизими кучга киради. Бу ҳақда президентнинг 19 мартдаги қарорида айтилган.
Лойиҳа идораларининг тавсиялари асосида 10 минг квадрат метргача бўлган бўш турган давлат объектлари юқори технологияли маҳсулотлар ишлаб чиқариш билан шуғулланувчи тадбиркорларга 5 йил муддатга текин фойдаланишга берилади.
Бундан ташқари, Ўзбекистоннинг 15 шаҳар ва туманида барча маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ва давлат ташкилотлари туман марказларида битта кўп қаватли уйга жойлаштирилади. Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари, коммунал хизматлар ва тиббиёт муассасалари бундан мустасно.
Бино Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги ишлаб чиқадиган намунавий лойиҳа бўйича қурилади. Ушбу биноларнинг биринчи ва иккинчи қаватлари тадбиркорларга сотилади.
Тахминан 150 та бўшаган бино бизнес лойиҳалари учун онлайн аукционга қўйилади.
Гап Қўнғирот, Чимбой, Асака, Ғиждувон, Ғалларол, Яккабоғ, Хатирчи, Чортоқ, Булунғур, Сирдарё, Денов, Қува, Шовот туманлари ҳамда Янгийўл, Марғилон шаҳарлари ҳақида кетмоқда. Мазкур рўйхатга Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг таклифига асосан Вазирлар маҳкамасининг баённомаси билан ўзгартиришлар киритилиши мумкин.
Президент Шавкат Мирзиёев буни ер ва бино керак бўлган тадбиркорларни ривожлантириш ва кенгайтиришни қўллаб-қувватлашнинг «янги тизими» деб атаганди.