Қандай ҳолларда пул ўтказмалари учун солиқ тўланади?
Солиқ қўмитаси қайси ҳолларда пул ўтказмаси солиққа тортилиши мумкинлиги бўйича тушунтириш берди.
Қўмитанинг таъкидлашича, агар жисмоний шахс бошқа шахсдан пул ўтказмасини олган бўлса, унда ҳеч қандай тўлов олинмайди. Агар пул чет эл компаниясидан келиб тушса, у солиққа тортилади. Бундай ҳолда 1 апрелгача декларация топшириш керак.
Банклар солиқ органларига юридик шахслардан тушумлар бўйича умумлаштирилган маълумотларни тақдим этади. Агар декларация тақдим этилмаса, тартибга солувчи ушбу маълумотлар асосида солиқни ҳисоблаб чиқади ва бу ҳақда хабардор қилади.
Бундай ҳолда солиқ 2025 йил 2 июнгача тўланиши шарт. Аммо агар чет эл компаниясидан ўтказмалар ўз-ўзини иш билан таъминлаш лицензиясига эга бўлган жисмоний шахсга тушса ва унинг йил давомидаги жами даромади 100 млн сўмдан ошмаса, ушбу даромаддан солиққа тортилмайди.
Агар тўлов нотўғри ҳисобланган бўлса ёки сумма жуда катта бўлса, мй3.солиқ.уз сайти орқали қайта ҳисоб-китоб қилиш учун мурожаат қилиши маълум қилинган.